Jump to content
iGreen

Coronavirus recomandari

Recommended Posts

Sper ca sunteti toti la curent in legatura cu coronavirus, recomand sa va cumparati masca dar mai multe recomandari o sa le gasiti in linkul de mai jos:

https://msmps.gov.md/ro/content/precizari-referitor-la-noile-recomandari-oms-privind-izbucnirea-de-coronavirus-de-tip-nou

 

wEwS65S.png


Peace ! 😎😉
Nici intr-un caz nu da click pe acest spoiler si nici nu citi ce este scris acolo:

Spoiler

 

igreen semnatura.png

dgs.pngIn memoria lui EL'Dgs ! Sa te odihnesti in pace!

 

Fuck The System.

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 minutes ago, iGreen said:

Sper ca sunteti toti la curent in legatura cu coronavirus, as vrea sa va recomand sa va cumparati masca dar mai multe recomandari o sa le gasiti in linkul de mai jos:

https://msmps.gov.md/ro/content/precizari-referitor-la-noile-recomandari-oms-privind-izbucnirea-de-coronavirus-de-tip-nou

Dada


Buna sunt claudiu si am 16 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu din câte am înțeles alcoolul este un fel de imunitate pentru corp in fața acestui virus.

@210.pngIon❤ Антигерой voi sunteti imuni bănuiesc 😉


  ❤️ 
| 210193?type=medium |

Steam Profile badge for ໓h໐๓: Get your our own Steam Signature at SteamProfile.com

1802162658_MYDIS.gif.2fc65044f3023ebc69745bd268cbe7f2.gif
#tellmystory

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

2 hours ago, StockOuT said:

Eu din câte am înțeles alcoolul este un fel de imunitate pentru corp in fața acestui virus.

@210.pngIon❤ Антигерой voi sunteti imuni bănuiesc 😉

abia joi seara am iesit din trance si tu imi dai asa recomandari? gtfo :))


Peace ! 😎😉
Nici intr-un caz nu da click pe acest spoiler si nici nu citi ce este scris acolo:

Spoiler

 

igreen semnatura.png

dgs.pngIn memoria lui EL'Dgs ! Sa te odihnesti in pace!

 

Fuck The System.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 hours ago, StockOuT said:

Eu din câte am înțeles alcoolul este un fel de imunitate pentru corp in fața acestui virus.

@210.pngIon❤ Антигерой voi sunteti imuni bănuiesc 😉

vezi ca nu numai eu sunt de pe aici=))) si chiar cu vreo doua zile in urma am fost topor=)))))


snrlSYg.png.9e63713ac2ec2a521f62b1189f7f8363.png❤️     ion10.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

De luni, s a anunțat în România epidemie de gripa. La școală, am fost anunțați ca dacă lipsim mai mult de 3 zile cu scutire medicala, și pe scutire sunt afecțiuni care privesc de la gat în sus, cum ar fi febra, nas înfundat, simptome care apar și la virusul 2019-nCoV, trebuie sa mai aduci o adeverință de la medicul de familie, după un nou control, ca ești APT sa reintri în colectiv. O sa las mai jos niște detalii luate de pe site ul UNICEF.

 

Citat

 

Ce este noul coronavirus?

Noul coronavirus, apărut în 2019 (2019-nCoV), este un nou virus ce face parte din aceeaşi familie de virusuri  care stau la baza sindromului respirator acut sever (SARS) şi a  anumitor tipuri de răceală obişnuită.

Cum se răspândeşte noul coronavirus?

Virusul se transmite prin contact direct, prin secreţii respiratorii eliminate prin tuse sau  strănut, şi prin atingerea suprafeţelor contaminate. Încă nu se ştie cât timp supravieţuieşte virusul pe suprafeţe, însă poate fi eliminat cu simpli dezinfectanţi.

Care sunt simptomele noului coronavirus?

Printre simptome se numără febra, tusea şi dispneea. În cazurile mai grave, infecţia poate duce la pneumonie sau dificultăţi de respiraţie. Rareori, boala poate fi fatală. 

Cum pot evita riscul infectării?

Aveţi, mai jos, cinci măsuri de precauţie recomandate pentru a evita contaminarea:

  • Spălaţi-vă mâinile frecvent cu apă şi săpun sau curăţaţi-le cu un dezinfectant de mâini pe bază de alcool;
  • Acoperiţi-vă gura şi nasul când tuşiţi sau strănutaţi;
  • Evitaţi contactul direct cu orice persoană care are simptome de răceală sau gripă;
  • Adresaţi-vă medicului dacă aveţi febră, tuşiți sau respiraţi greu;
  • Evitaţi contactul direct neprotejat cu animalele vii şi suprafeţele ce intră în contact cu animalele

Informațiile au fost preluate de pe https://www.unicef.org/romania/ro/povești/epidemia-provocată-de-noul-coronavirus-ce-trebuie-să-ştie-părinții.

 

 

Sper ca toți sunteți sănătoși și ca toți vom respecta masurile de precauție. 



G O . E L I T E R O Y A L . R O

[188.212.100.214:27015]

G o D +
Data cand am intrat in staff: 9 Decembrie 2019

Data cand am primit ultima data UPGRADE:  16 Februarie 2020

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Nelu Tătaru, a afirmat, joi, că după confirmarea primului caz de infecție cu noul coronavirus, nu este cazul ca românii să își schimbe modul de viață, să aglomereze magazinele sau să intre în panică. Doctorul Adrian Streinu Cercel, managerul Institutului „Matei Balș”, a dat detalii despre cum s-a infectat tânărul de 25 de ani cu coronavirus: a fost într-o hală, la circa trei metri distanță de italianul în vârstă de 71 de ani. 

Nu este nevoie să ne schimbăm modul de viaţă, nu este nevoie să aglomerăm supermarketurile, nu e nevoie să ne panicăm rudele din străinătate sau din ţară. Dacă cineva intră în carantină, atunci aceste persoane sunt îngrijite de autorităţi, primesc hrană, tot ce este necesar”, a declarat secretarul de stat Nelu Tătaru

Doctorul Adrian Streinu Cercel, managerul Institutului „Matei Balș”, a precizat că „persoana din Gorj este bine, avem un purtător, va fi testat regulat. Când avem două teste negative consecutive îl vom lăsa la domiciliu, acum nu are nimic altceva, este sănătos, dar este purtător de acest virus”.

El i-a îndemnat pe oameni se spele mai des pe mâini cu apă și săpun, să strănute sau să tușească în plica cotului și să nu mai ducă mâna la nas sau pe față, deoarece picăturile fluide pot rămâne pe suprafețe: „La temperatura camerei pot să supraviețuiască până la două zile și dacă este rece până la nouă zile, din ce se știe în literatura de specialitate.”

În concluzie, nu trebuie sa ne temem de asta, este un virus trecător, prima data a apărut prin 1930, suntem în 2020, pana acum nu a știut nimeni de el, nu s a temut nimeni, chiar dacă el era deja activ în viata noastra și se putea declanșa oricând. Rata actuala de mortalitate este de ~3,4. 

keep-calm-and-fight-for-your-dream-54.png.f2179621ded1d59c48db0f77cf7cc82a.png

Informațiile au fost preluate de aici.

 



G O . E L I T E R O Y A L . R O

[188.212.100.214:27015]

G o D +
Data cand am intrat in staff: 9 Decembrie 2019

Data cand am primit ultima data UPGRADE:  16 Februarie 2020

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Speram doar sa nu inghete anul scolar in rest trebuie sa stam in casa pentru a trece aceasta perioada mult mai repede


l3ntbo10.gif

😝 15 y/o😝

😻Loving Donwhill😻

💚Eliteroyal Power💚

😇Eliteroyal.ro Moderator😇

     🌸Join our servers🌸:

arena.eliteroyal.ro|go.eliteroyal.ro|css.eliteroyal.ro|

        ✌️Ia în considerare cât de greu este să te schimbi pe tine și vei înțelege ce șanse mici ai ca să-i schimbi pe ceilalți✌️

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...