Jump to content

Recommended Posts

22 hours ago, Master. said:

Intr-adevar insa in Biserica poti afla aceste lucruri mult mai usor pentru ca acolo este locul dedicat lui Dumnezeu, in schimb pe multi din lumea din ziua de azi nu ii mai intereseaza de Dumnezeu pentru ca daca vrei sa traiesti cu Dumnezeu trebuie sa fii un exemplu si sa renunti la lucrurile negative din viata ta, chiar daca iti plac. 

Casa lui Dumnezeu nu e biserica, biserca e loc facut de maini omenesti, trupul nostru este templul Lui Dumnezeu, asa spune si Scriptura (Biblia) si ca sa spui Tatal nostru nu trebuie neaparat sa te duci la biserica, poti spune si in gand. si nici un preot nu iti poate ierta pacatele precum zic ei ca ei iarta cu aprobarea lui Dumnezeu, asta nu e drept.

Da trebuie sa renunti la rau, de exemplu eu am lasat fumatu, de data asta definitiv, am fumat vre 12 ani


Peace ! 😎😉
Nici intr-un caz nu da click pe acest spoiler si nici nu citi ce este scris acolo:

Spoiler

 

igreen semnatura.png

dgs.pngIn memoria lui EL'Dgs ! Sa te odihnesti in pace!

 

Fuck The System.

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 hours ago, iGreen said:

Casa lui Dumnezeu nu e biserica, biserca e loc facut de maini omenesti, trupul nostru este templul Lui Dumnezeu, asa spune si Scriptura (Biblia) si ca sa spui Tatal nostru nu trebuie neaparat sa te duci la biserica, poti spune si in gand. si nici un preot nu iti poate ierta pacatele precum zic ei ca ei iarta cu aprobarea lui Dumnezeu, asta nu e drept.

Da trebuie sa renunti la rau, de exemplu eu am lasat fumatu, de data asta definitiv, am fumat vre 12 ani

 

Intr-adevar, bine ai facut, tu nu esti departe de Imparatia Lui Dumnezeu. Insa Biserica este necesitara ca sa te rogi si ca sa asculti cantari despre Dumnezeu, predici etc. Nu sunt de acord nici eu cu preotii, pocainta este un act deliberat facut de sine insusi catre Dumnezeu fara intermediari, plus un lucru care nu coincide cu biblia la ortodocsi este botezul la copii, ce stie acel copil? A pacatuit cumva?


WWW.ELITEROYAL.ORG

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 8/24/2021 at 1:59 AM, Master. said:

care nu coincide cu biblia la ortodocsi este botezul la copii

Nu stiu ce sa zic in legatura cu asta. 

On 8/24/2021 at 1:59 AM, Master. said:

Biserica este necesitara ca sa te rogi si ca sa asculti cantari despre Dumnezeu, predici etc.

In scriptura scrie ca nu trebuie sa te arati la toti cand te rogi, scrie ca e destul sa fii singur la tine in camera, sa inchizi usa ca nimeni sa nu te vada si sa zici Tatal nostru macar o data.

Cat despre cantari si predici, mi se pare ceva inutil, 

daca vrei sfaturi cum sa traiesti o viata buna exista proverbele din Biblie: Proverbele, 1 - Resurse Creștine (resursecrestine.ro) pentru asta nu trebuie cantari.,


Peace ! 😎😉
Nici intr-un caz nu da click pe acest spoiler si nici nu citi ce este scris acolo:

Spoiler

 

igreen semnatura.png

dgs.pngIn memoria lui EL'Dgs ! Sa te odihnesti in pace!

 

Fuck The System.

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 8/24/2021 at 8:41 PM, iGreen said:

Nu stiu ce sa zic in legatura cu asta. 

In scriptura scrie ca nu trebuie sa te arati la toti cand te rogi, scrie ca e destul sa fii singur la tine in camera, sa inchizi usa ca nimeni sa nu te vada si sa zici Tatal nostru macar o data.

Cat despre cantari si predici, mi se pare ceva inutil, 

daca vrei sfaturi cum sa traiesti o viata buna exista proverbele din Biblie: Proverbele, 1 - Resurse Creștine (resursecrestine.ro)

Da, insa cand Isus a spus asta se referea in special la fariseii care se rugau de ochii lumii doar ca sa para ei cine stie ce neprihaniti. In Biserica toti se aduna, se roaga la un loc, se inchina Lui Dumnezeu, se impartasesc(Cina cea de Taina) si canta laude Lui Dumnezeu. Asta faceau si cei de pe vremea lui Solomon, David, de fapt asta faceau de cand se stiu evreii si e un obicei bun. In Fapte 2 spune ca toti ucenicii se adunau zilnic la Templu unde luau cina, vorbeau unii cu altii si se intareau sufleteste.


WWW.ELITEROYAL.ORG

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 hours ago, Master. said:

Da, insa cand Isus a spus asta se referea in special la fariseii care se rugau de ochii lumii doar ca sa para ei cine stie ce neprihaniti

Cred ca se referea absolut la fiecare din noi.

 


Peace ! 😎😉
Nici intr-un caz nu da click pe acest spoiler si nici nu citi ce este scris acolo:

Spoiler

 

igreen semnatura.png

dgs.pngIn memoria lui EL'Dgs ! Sa te odihnesti in pace!

 

Fuck The System.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...