Jump to content
Sign in to follow this  
G4BR!3Ḷ

Intrebare

Recommended Posts

Salut, am un laptop cu i3 8th Gen , SSD , si 4Ram DDR4 , iar acuma joc csgo cu setarile low tot in 60fps, intrebarea mea ar fi

DACA imi mai cumpar 4RAM DDR4 o sa se simta diferenta , adica cine stie?

@210.pngVeteran @8lW0SkF.pngCo-Fondator @uGeBMLv.pngCo-Administrator @PAgcyBw.pngAdministrator @2855khh.pngFondator


7s5lRXu.png

 

 @Twilight DESIGN!

O1Oohxp.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate foarte putin, cred ca ar trebui sa incerci sa faci un upgrade la placa video sau un laptop cu placa video dedicata nu integrata. 


𝓘'𝓶 𝓷𝓸𝓽 𝓽𝓸𝓽𝓪𝓵𝓵𝔂 𝓾𝓼𝓮𝓵𝓮𝓼𝓼. 𝓘 𝓬𝓪𝓷 𝓫𝓮 𝓾𝓼𝓮𝓭 𝓪𝓼 𝓪 𝓫𝓪𝓭 𝓮𝔁𝓪𝓶𝓹𝓵𝓮!
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Sunt jocuri unde te ajuta sa ai mai mult RAM, insa CS GO nu este unul din ele din cate stiu. Avand detaliile la minim, probabil esti limitat de procesor destul de mult. Ce ti-as recomanda, este sa reduci rezolutia - de aici vei castiga cele mai multe FPS. Si din setarile video ale jocului, Wait for Vertical Sync - OFF (NO) - poate asta te va ajuta sa cresti FPS peste 60.


""

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Acum 2 ore, JyNssHu! a spus:

Poate foarte putin, cred ca ar trebui sa incerci sa faci un upgrade la placa video sau un laptop cu placa video dedicata nu integrata. 

Placa video e intergrata , am sa incerc sa fac un update sa vad daca va schimba ceva

 


7s5lRXu.png

 

 @Twilight DESIGN!

O1Oohxp.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Just now, G4BR!3Ḷ said:

Placa video e intergrata , am sa incerc sa fac un update sa vad daca va schimba ceva

 

Cred ca singurul upgrade pe care poti sa l faci este sa schimbi laptopul


𝓘'𝓶 𝓷𝓸𝓽 𝓽𝓸𝓽𝓪𝓵𝓵𝔂 𝓾𝓼𝓮𝓵𝓮𝓼𝓼. 𝓘 𝓬𝓪𝓷 𝓫𝓮 𝓾𝓼𝓮𝓭 𝓪𝓼 𝓪 𝓫𝓪𝓭 𝓮𝔁𝓪𝓶𝓹𝓵𝓮!
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Din moment ce laptop-ul nu deține o placă video dedicată și se bazează doar pe cea a procesorului, laptop-ul nu poate fi considerat unul de"forjat" jocuri, ci mai mult un notebook folosit pentru Office / Movies / Browsing. 

Pe un laptop ca acesta nu te-ar ajuta foarte mult în jocuri. Mai mult te-ar ajuta în folosirea de zi cu zi : Browsing etc. Ținând cont că ai doar 4 GB RAM, un upgrade la 8 ți-ar face mai ușoară viața și ar lăsa mai ușor laptop-ul în sine, dându-i mai multă libertate în utilizarea memoriei RAM.

Dacă totuși vrei să faci upgrade, trebuie să ții cont de câteva chestii :

1. RAM-ii Single Channel sunt degeaba. Dacă vrei să te bucuri în totalitate de puterea lor mergi pe Dual Channel.

2. Tipul de frecvență. Frecvența maximă poate diferi de la un Motherboard la altul, iar laptop-urile nu pot suporta 3666 MHz precum un Ryzen pe PC.

3. RAM-ii trebuie să fie asemănători. Degeaba iei tu alți 4 GB RAM dacă nu-i iei asemeni celui pe care îi ai deja. Fie schimbi cu totul RAM-ii, fie cauți un RAM asemănător celui ce-l deții deja.

4. RAM-ii pot fi sudați pe Motherboard. Notebook-urile fac în general (versiunile mai vechi) un compromis legat de RAM și lasă doar un slot liber pentru aceștia. Caută modelul de Laptop pe net și vezi dacă permite adăugarea unui RAM sau schimbarea totală a lor.


*Steam Level Collector*

76561198319006379.png

GhQPE4T.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai am eu o varianta. Daca ti-ai schimba laptopul doar pentru cs go, ai putea sa te interesezi despre Geforce Now.

Este doar o sugestie. Dar mi se pare o idee buna. Diferente vor fi. Dar nu atat de mari.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Daca placa video este integrata nu faci nimic. Aceea integrata se foloseste doar pentru browsing si atat, pentru jocuri e slaba. Ram-ul la fel e mic, macar 8 sa ai . Singura varianta e sa iti ei alt laptop sau pc, de schimbat nu poti schimba mai nimic .


JkVzQX8a_o.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

1 oră în urmă, Beje' a spus:

Mai am eu o varianta. Daca ti-ai schimba laptopul doar pentru cs go, ai putea sa te interesezi despre Geforce Now.

Este doar o sugestie. Dar mi se pare o idee buna. Diferente vor fi. Dar nu atat de mari.

Acolo conteaza viteza de internet,  nu componentele, deci diferentele v-or fi mari . 


JkVzQX8a_o.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Acum 3 ore, Dolixec. a spus:

 

Pe un laptop ca acesta nu te-ar ajuta foarte mult în jocuri. Mai mult te-ar ajuta în folosirea de zi cu zi : Browsing etc. Ținând cont că ai doar 4 GB RAM, un upgrade la 8 ți-ar face mai ușoară viața și ar lăsa mai ușor laptop-ul în sine, dându-i mai multă libertate în utilizarea memoriei RAM.

Dacă totuși vrei să faci upgrade, trebuie să ții cont de câteva chestii :

1. RAM-ii Single Channel sunt degeaba. Dacă vrei să te bucuri în totalitate de puterea lor mergi pe Dual Channel.

2. Tipul de frecvență. Frecvența maximă poate diferi de la un Motherboard la altul, iar laptop-urile nu pot suporta 3666 MHz precum un Ryzen pe PC.

3. RAM-ii trebuie să fie asemănători. Degeaba iei tu alți 4 GB RAM dacă nu-i iei asemeni celui pe care îi ai deja. Fie schimbi cu totul RAM-ii, fie cauți un RAM asemănător celui ce-l deții deja.

4. RAM-ii pot fi sudați pe Motherboard. Notebook-urile fac în general (versiunile mai vechi) un compromis legat de RAM și lasă doar un slot liber pentru aceștia. Caută modelul de Laptop pe net și vezi dacă permite adăugarea unui RAM sau schimbarea totală a lor.

M-am interesat , am aceeasi rami si slot tot am , doar ca ramane sa vad daca este vreo diferenta )

 

Acum 1 oră, Beje' a spus:

Mai am eu o varianta. Daca ti-ai schimba laptopul doar pentru cs go, ai putea sa te interesezi despre Geforce Now.

Este doar o sugestie. Dar mi se pare o idee buna. Diferente vor fi. Dar nu atat de mari.

Geforce Now, am inteles ca este  un pic de delay si nu e prea bun pentru jocurile de reactie 😞


7s5lRXu.png

 

 @Twilight DESIGN!

O1Oohxp.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

On 3/15/2021 at 9:51 PM, G4BR!3Ḷ said:

M-am interesat , am aceeasi rami si slot tot am , doar ca ramane sa vad daca este vreo diferenta )

 

Geforce Now, am inteles ca este  un pic de delay si nu e prea bun pentru jocurile de reactie 😞

Bun, deci daca mai ai un sot de RAM liber, incearca sa cumperi o placuta RAM identica cu cealalta (in general merge si daca este alt producator, dar sa aibe aceleasi specificatii:  capacitate si frecventa), si daca le vei pune in modul DUAL iti vor creste putin performantele.

Cam asa este, pentru jocurile unde ai nevoie de un input lag cat mai mic nu este indicat sa joci de pe platforme de gen NOW.

Salut!


""

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Acum 1 minut, k-os a spus:

Bun, deci daca mai ai un sot de RAM liber, incearca sa cumperi o placuta RAM identica cu cealalta (in general merge si daca este alt producator, dar sa aibe aceleasi specificatii:  capacitate si frecventa), si daca le vei pune in modul DUAL iti vor creste putin performantele.

Cam asa este, pentru jocurile unde ai nevoie de un input lag cat mai mic nu este indicat sa joci de pe platforme de gen NOW.

Salut!

AM inteles, multumesc mult

:tc:


7s5lRXu.png

 

 @Twilight DESIGN!

O1Oohxp.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...