Jump to content
Howly

Vorbind de religie.

Recommended Posts

Deci, topicul asta m-am gandit mult daca sa il fac sau nu, religia e un argument care putem vorbii foarte mult despre ea, dar e si periculos de asemenea.

Putini stiu postul ala care l-am pus ceva vreme, cu femeia "posedata" la Cuvioasa Parascheva. 

Uitati video-ul: https://www.facebook.com/ioanpreda666/videos/1203151306408635/

Ce sa zic, asta m-a facut sa gandesc multe, cum a argumentat si Ioan Preda in postul sau, asta e o facatura suta la suta, a crede in "posedari" e o mentalitate trecuta, zicem medievala, ca doar atunci auzeai de posedari, acum lumea crede in astea pentru ca multi fac chestii de genul si pentru ca suntem un popor prost, care stam si dam banii din salariu pe niste biserici, sa cumpere mai mult aur pentru ornament.

Asta e parerea mea, adica, in tara noastra, religia a devenit mai mult o "industrie" de ce? Pentru ca, intr-un fel sau altul, multi suntem influentati, sa dam bani, ca Doamne ajuta daca pun 300 de lei la pomelnic o sa-mi dea Dumnezeu sanatate si ma va ivii de rele. 

Nu zic ca religia e o prostie, e o prostie ceea ce se publicizeaza, a fii preot vad ca a devenit un "full-time job" adica, nu este ceva gen de facut GRATIS pentru societate, acum se face pentru bani.

Am trait in Italia, iar acolo nu vezi biserici la orice colt de strada, gen si Bisericile Ortodoxe, erau ceva modest, ceva care facea un preot, pentru societatea romana de acolo, eu mergeam la o biserica de genul, preotul acolo era o persoana umila, banii care ii castiga din munca lui de zii de zii, ii baga in bisericuta aia, sa fie el mandru de biserica lui, ala e un preot adevarat, nu toti astia care ii avem la noi aici, care abia termina seminarul, gata, pretind o biserica.

Putini o sa-si dea interesul de a citii ceea ce am scris eu, putini o sa comenteze ceva ce o sa aiba un sens, dar eu sunt mandru ca m-am putu exprima, sper ca si voi, cei mai seriosi, sa va puteti exprima ideile voastre, care bineinteles ma pot contrazice, nu toti gandim la fel.


76561198185500818.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Intradevar la noi a fi preot e o meserie din care traiesti foarte bine pe spinarea unor oameni care sunt manipulati sa plateasca de craciun,pasti,"fondurile bisericii",etc.Si banii astia nu sint 5-10 lei ci 50-100.Acum preotii umbla in masini de lux si cu aurul peste tot pe ei.Multi nu respecta tot ce inseamna a fi preot ,ei fumeaza,beau,fac afaceri care nu sunt demne de un preot...La noi intr-un satuc sunt si cate 2 biserici am vazut unde erau parca vreo 5.Daca te duci la biserica te pune sa cumperi lumanari de la ei care costa de 5 ori mai mult ca sunt "sfintite".


kci7ly.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu daca ai citit Biblia dar acolo se zice ca toate religiile care sunt si care vor fi sunt munca satanei pentru manipulare maselor credincioase, la fel cum este politica. De exemplu chiar catolicii care is foarte multi is prosti prosti, ei se inchina si se roaga la Maria pe cand in Biblie scrie ca Dumnezeu este unul gelos in privinta asta si nu ii place cand cineva se inchina la altcineva, de exemplu ortodocsii se inchina la icoane si lemne si tot felu de prostii sfinte, asta e pacat, acolo doar iti zice clar ca biserica nu e ceva creat de mana omului ci biserica adevarata este toata lumea care se incredere in El. De asta lumea credincioasa se mira ca se intampla multe lucruri rele cu ei pentru ca ei se cred credinciosi dar nici nu stiu Cuvantul Domnului si satana se foloseste de asta. 

Toate guvernurile sunt manipulate de secte oculte satanice, de masoni si alte grupuri sectante care se ocupa cu cele mai urate prostii posibile, pe TV ei iti zic una dar cand se strang noaptea stau si se fut in cur sau aduc jertve la retardu de satana pentru ca el pentru asta le da "putere, bani si slava" iar retarzii astia isi ofera sufletele lor in schimb pe asta, nu doar politicii ci multe celebritati cunoscute, multi bussinessmeni, multi care au ranguri mari in sferele lor. Nu toti preotii sunt rai dar majoritatea sunt pe profit. 

Cat despre posedari, e un lucru real, spiritile ingerilor decazuti dupa razboiul din Cer sunt pe pamant inca pana la venirea lui Isus Hristos si pot intra in corpurile oamenilor sau animalelor dar tu nu prea vezi asa ceva pe tv pentru ca "modern society" are asa un design incat sa te faca sa crezi mai putin si daca vrei sa stii care e cea mai tare minciuna a satanei ti-o zic: "este ceea ca el a convins multa multa lume ca el nu exista" si de asta lumea nu se teme si pacatuieste si prin asta isi deschid sufletele la posdari, dar posedarile nu tot timpu sunt ca te faci nebun si te arunci cu capu de pamant, posedarile pot fi destepte, adica sa te manipuleze fara sa iti dai seama, sa iti impinga ganduri care sa crezi ca sunt gandurile tale dar in acelasi timp nu sunt, as vorbi cu mare placere pe tema asta dar nu toti inteleg macar jumate din ce am scris si nu sunt sigur ca pe cineva il intereesaza sa citeasca asta, de asta o sa ma bag la un go :D


Peace ! 😎😉
Nici intr-un caz nu da click pe acest spoiler si nici nu citi ce este scris acolo:

Spoiler

 

igreen semnatura.png

dgs.pngIn memoria lui EL'Dgs ! Sa te odihnesti in pace!

 

Fuck The System.

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 hours ago, Akim said:

acolo cu siguranta e fals, dar uite ce fac prostii, o pun sa se inchine la un mormant sau ce e acolo :)))))

sa nu mai zic de ferestre sfinte la care se inchina oameni ca cica o vad acolo pe Maria, sa ma pis pe ratiunea si logica asta ca uneori mi se pare prea de tot


Peace ! 😎😉
Nici intr-un caz nu da click pe acest spoiler si nici nu citi ce este scris acolo:

Spoiler

 

igreen semnatura.png

dgs.pngIn memoria lui EL'Dgs ! Sa te odihnesti in pace!

 

Fuck The System.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Religia nu are nicio legatura cu credinta, la atat vreau sa ma rezum. Cum a spus si Alex, omenirea a ajuns din nou la toteism, se inchina la copaci, icoane, termopane si alte prostii, umple buzunarele hotilor de preoti pentru un loc pe "scaunul din ceruri", iar astia in loc sa-si faca "harul" vazut, ei se plimba cu limuzine si invart cruci din aur masiv la gat, nu se face asa ceva. Dar si oamenii sunt prosti...sau disperati, nu stiu, daca ajungi sa te rogi la niste oase pentru sanatate, atunci e clar ce nivel de primitivism au unii...si din cauza asta o ducem cum o ducem, ca populatia e manipulata extrem de usor.


 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 minute ago, CaPiTaNu"Cacao said:

Nush de voi dar eu sunt juma ateu:)

Faci parte din "post-hunt", eu astept niste raspunsuri argumentate, gen ca alea ale lui Green si a lui Marian, si kingangel a zis ceva corect.

Iar te gasesti tu sa faci post hunt.

Daca nu te duci la biserica, nu postesti, dar ai credinta in Dumnezeu nu inseamna ca esti ateu, nici eu nu-s un tip foarte bisericos, dar traiesc cu frica lui Dumnezeu, asta e credinta, intelegi?

Daca esti ateu esti ateu si gata, incearca putin sa incerci sa gandesti ca "Dumnezeu nu exista" daca ai fii ateu ai gandii asta fara nici o problema, cei care cred, nu prea pot sa afirme asta.


76561198185500818.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Adevarul este ca cred in el dar nu merg la biserica tin post ma spovedesc sau etc,am fost mai retras si obisnuiam sa merg cand eram foarte mic pana cand a murit preotul in biserica strivit de candela si asta cam a fost o marcare pentru mine


pnsJEgM.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sincer nu ma duc la biserica pentru ca sincer vorbind ma plictiseste si nu sunt atent. Daca esti crestin adevarat poti sa te rogi unde vrei nu doar la biserica. Intr-un sat din Romania sunt 12 biserici pe o singura strada si un spital la 50 de kilometrii departare, ti se pare corect? Ca sa fii crestin nu trebuie sa mergi in fiecare zi la biserica si sa te rogi si tu in schimb pacatuiesti incontinuu, asta nu inseamna sa fii crestin.

Sa i ajuti pe cei care nu au nimic, sa hranesti un om sarac, chiar sa dai apa la un maidanez, asta inseamna sa fii un om bun. Si cretinu ala de la Bucuresti patriarhul Daniel, un cacat de om cu aur la gat si bmw de ultima generatie, un dobitoc care conduce o mafie de nedescris. Daca mergi in Moldova pe la Iasi si Vaslui cei vedea ca majoritatea pamanturilor sunt ai Bisericii, ceea ce nu mi se pare corect pentru ca in Moldova sunt foarte multi saraci care nu au un pamant sa-l semene. Daca Biserica face asa ceva, nici nu ma gandesc ce fac parlamentarii


qZKAhey.png

m16-1.png

#lovesex            

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 minutes ago, Denis said:

Eu sincer nu ma duc la biserica pentru ca sincer vorbind ma plictiseste si nu sunt atent. Daca esti crestin adevarat poti sa te rogi unde vrei nu doar la biserica. Intr-un sat din Romania sunt 12 biserici pe o singura strada si un spital la 50 de kilometrii departare, ti se pare corect? Ca sa fii crestin nu trebuie sa mergi in fiecare zi la biserica si sa te rogi si tu in schimb pacatuiesti incontinuu, asta nu inseamna sa fii crestin.

Sa i ajuti pe cei care nu au nimic, sa hranesti un om sarac, chiar sa dai apa la un maidanez, asta inseamna sa fii un om bun. Si cretinu ala de la Bucuresti patriarhul Daniel, un cacat de om cu aur la gat si bmw de ultima generatie, un dobitoc care conduce o mafie de nedescris. Daca mergi in Moldova pe la Iasi si Vaslui cei vedea ca majoritatea pamanturilor sunt ai Bisericii, ceea ce nu mi se pare corect pentru ca in Moldova sunt foarte multi saraci care nu au un pamant sa-l semene. Daca Biserica face asa ceva, nici nu ma gandesc ce fac parlamentarii

Aici la faza cu bisericile ai dreptate, eu locuiesc in Galati, in 60 de km dai de vro 7/8 biserici, sau chiar si mai multe, gen doar in comuna mea sunt 3 biserici.

Iar spitale sau centre medicale care sa fie in conditii bune, in care igiena nu e o problema nu o sa vezi, mai mult se investeste in biserici.


76561198185500818.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Iar spitale sau centre medicale care sa fie in conditii bune, in care igiena nu e o problema nu o sa vezi, mai mult se investeste in biserici.

Am fost Vineri sa imi faca ceva analize la spital si nu stiam cum sa plec de acolo, un miros de nedescris, isi bat joc cacatii si jegurile de toti saracii care ajung la spital ma.

Tehnologie de pe vremea lui Ceausescu, mai bine stai acasa decat sa mergi sa te internezi in spital, te duci direct la moarte..


qZKAhey.png

m16-1.png

#lovesex            

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 minutes ago, Denis said:

Iar spitale sau centre medicale care sa fie in conditii bune, in care igiena nu e o problema nu o sa vezi, mai mult se investeste in biserici.

Am fost Vineri sa imi faca ceva analize la spital si nu stiam cum sa plec de acolo, un miros de nedescris, isi bat joc cacatii si jegurile de toti saracii care ajung la spital ma.

Tehnologie de pe vremea lui Ceausescu, mai bine stai acasa decat sa mergi sa te internezi in spital, te duci direct la moarte..

Eu anul trecut fusesem sa ma operez de apendicita, parintii mei au refuzat sa ma duca intr-un centru din Galati pentru ca conditiile sunt vai de capul lor, asa ca am fost la Braila, adica aproximativ 1 ora de drum cu masina de unde stau eu, si acolo, era ceva uimitor, paturile erau chiar de pe vremea lui ceausescu, mobilierul era putrezit, apoi in sala de operatie, era asa o mizerie de nedescris, ma rog, dupa operatie, am fost dus la reanimare, acolo cred ca era mai mult cantina, abia treaz din anestezie totala, stateam si ma uitam pe pereti, mucegaiti, si venea si un miros de mancare, poftim Romania.


76561198185500818.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awards

Vedeți voi deja bisericile nu mai sunt ce au fost o data,preoții la fel,biserica a început sa fie o adevărata afacere toți preoții ne fura fara sa ne dam seama...se spune ca banii sunt ochii dracului, deci practic noi dc dam bani pentru ca D-zeu sa ne facă bine?Nu vi se pare o întrebare buna?

In viitor sunt sigur ca preoții vor fura mai mult ca parlamentarii si vor fi foarte bogați,făcând lucruri nedemne d un preot.Țin minte si acum când eram mai mic,la bunici in sat era un preot care avea ultima serie de BMW si avea manelele in blana mereu când trecea țin f bine minte ca într.o duminica l.am văzut cum își făcea nevoile pe un mormânt si nu mint.

In tara sunt de 40-50 de ori mai multe biserici ca spitale...vi se pare normal?

Vrem-spitale-nu-catedrale-imagine.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...